Zorunlu Araç Sigortası Neleri Karşılar?

Zorunlu Araç Sigortası Neleri Karşılar?

Zorunlu Araç Sigortası Neleri Karşılar?

Araç sahiplerinin en çok merak ettikleri ve hatta bazı araç sahiplerinin bilmedikleri bir konu olan zorunlu araç sigortası, bazı zararları karşılamaktadır. Haklarınızın neler olduğunu bilirseniz, kaza durumunda ne şekilde faydalanabileceğiniz konusunda bilgi sahibi olursunuz. Peki, zorunlu araç sigortası neleri karşılar?

Trafik kazaları, ülkemizde ve dünyada her gün gerçekleşen olumsuz vakalardır. Ancak buna karşın yine de araç sigortası yapmayanların sayısının bir hayli yüksek olduğu bilinmektedir. Aslında araç sigortası, devletin “vergi” gibi aldığı bir para değil, aksine araç sahiplerine kaza durumlarında tanıdığı kolaylıklardır.

Trafik sigortası yaptırmayan araç sahiplerinin herhangi bir kazaya karışması durumunda karşı tarafın hasarı ister büyük ister küçük olsun, tüm masraflar kazaya sebebiyet veren sürücüye aittir. Araç sigortası yaptıranlar ise bu konuda daha avantajlıdırlar çünkü araç sigortası, poliçedeki limit ve teminatlar kadar karşı tarafın zararlarını karşılamaktadır. Zararın tamamı karşılanmasa bile bir kısmının karşılanması, araç sahipleri adına sevindirici bir durumdur.

Yaşanan kaza durumunda suçlu araç sahibi olmadığı halde karşı taraf şikayetçi olur ve dava açarsa yine araç sigortası, araç sahibinin haklarını korumaya alır. Açılan dava karşısında mahkeme ve avukatlık masrafları, Szn sigorta kapsamında karşılanır. 

Zorunlu trafik sigortasının teminatları ve limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir. Bütün sigorta şirketlerinde bu teminatlar aynıdır. 

  • Kişi başı ölüm ve tedavi giderleri: Hasarın meydana geldiği durumlarda her bir kişi için sunulacak olan vefa ve tedavi giderleri,
  • Kaza başı ölüm ve tedavi giderleri: Hasar durumunda kazadaki her kişinin vefat ve tedavi masrafları,
  • Kaza başı maddi giderler ve tutarları: Hasar durumunda karşı tarafa ödenecek olan maddi zararların karşılığı,

Szn Sigorta şirketi ile anlaşma yaparak zorunlu trafik sigortanıza sahip olduktan sonra Szn sigorta şirketine karşı bilmeniz gereken bazı sorumluluklarınız da bulunur. Ne gibi güvenceleriniz olduğu ve hangi durumlarda güvencelerinizin olmadığını iyi bir şekilde araştırmanız gerekir. Sigorta şirketleri ile sorun yaşamamanız için yasal sorumluluklarınızı bilmelisiniz. Karayolları trafik yasalarına göre trafik kazalarında kişilerin aşağıdaki sorumlulukları vardır;

Eğer aracınız kiralık ise aracı kullanan ve kiralayan kişi ile araç sigorta kapsamına girmez. Aracın bedelsiz olarak birisine verilmesi ve o kişi tarafından kaza yapılması durumunda da sigorta şirketiniz size herhangi bir ödeme yapmaz. Yaşanan kazalarda kusurlu kişiler bu tür durumlar çerçevesinde kusurlu oldukları zaman sorumluluklar kendilerine ait olur.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezaları Nelerdir?

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmamış ya da sigortasının süresi dolmuş olan kişilerin araçlarının trafiğe çıkması yasaktır. Araç sahiplerinin trafik sigortasını yaptırması ve düzenli olarak takip ederek sigorta süresi sona ermeden yenilemesi zorunludur.

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan kişilerin araçları trafik şubelerinin otoparklarına götürülür. Cezayı ödeyerek trafikte devam edebilmeniz söz konusu değildir. Sigortasız araçlar trafikten anında men edilirler. Zorunlu trafik sigortası sebebiyle trafikten men edilen araçların geriye alınması ise zor bir süreçtir. Aracı geri alabilmek için trafik sigortasını yaptırmanız gerekecektir.

Aracın götürüldüğü otoparka giderek ilk önce görevli memurlara durumu haber vermeniz gerekir. Belgelerin tebliğ edilmesi ise en önemli şartlar arasındadır. Bu süreçten sonra araç sigortasız olarak trafiğe çıkartıldığı için sizden para cezası talep edilir. Aracın otoparkta kaldığı her gün için ise ek olarak otopark ücreti de ödemeniz gereklidir.

Hangi Durumlarda Zorunlu Trafik Sigortası Ödemesi Yapılmaz?

Bazı durumlar ortaya çıktığı zaman trafik sigortası aracınızın hasarını karşılamaz. Sadece karşı tarafta ortaya çıkan zararı karşılar. Fakat bazı özel durumlar yaşandığı zaman trafik sigortası karşı tarafta oluşan zararı da karşılamayabilir. Szn Trafik sigortasının ödeme yapmayacağı durumlar aşağıdaki gibidir;

  • Trafik sigortası, aracınız taşınırken ya da servisteyken meydana gelebilecek herhangi bir zararı karşılamaz.
  • Aracınız çalınmış ise, aracınızın diğer araçlara vereceği hasar trafik sigortası tarafından karşılanmaz.
  • Trafik sigortası, kaza meydana geldikten sonra size açılan “Manevi Tazminat” davası için güvence sunmaz.
  • Gösteriler ve yarışlar gibi etkinliklere girdiğiniz zaman ortaya çıkabilecek hasarlar karşılanmaz.
  • Terör eylemleri için araçların kullanılması ve bu kullanım şekline bağlı olarak ortaya çıkan zararlar karşılanmaz.
  • Kaza meydana geldiği zaman araca bağlı olan römorkta yer alan eşyaların göreceği zarar karşılanmaz.

Yukarıdaki detaylar ile birlikte aynı zamanda sigorta priminizi ödemediyseniz, sigorta şirketi size herhangi bir ödeme yapmaz. Zorunlu trafik sigortanıza ait olan ve ödemeniz gereken priminizi ödemediyseniz, kusurlu görüldüğünüz bir trafik kazası ortaya çıktığı zaman karşı tarafta oluşabilecek hasarı kendiniz ödemekle yükümlü olursunuz.

 

Son duyurular için abone ol