Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Her araç sahibi, mutlaka kendini ve aracını güvence altına almak ister. Yeni araç almış birinin mutlaka yapması gereken işlemlerden biri araç sigortası yapmaktır. Szn Araç sigortası, bir sefere mahsus yapılan bir işlem olmayıp, her yıl yenilenmesi gereken bir işlemdir. Kaza yapılması durumunda karşı tarafın maddi masraflarının karşılanması, ölümle sonuçlanması veya yaralanma durumunda karşı tarafın masraflarının karşılanması gibi etkenler, her sene sigorta primlerinin artmasında en büyük etkendir.

Araç Sigortası Nedir?

Araç trafik sigortası, yapılması zorunlu olan ve her sene yenilenmesi gereken bir sigortadır. Sigorta yapılmayan araçların trafiğe çıkmasına izin verilmez,bağlanan araçlar, trafik şubesinin garajında sigortanın yaptırılmasına değin bekletilirler.

Her yıl ülkemizde yüz binlerce araç trafiğe çıkmaktadır. Tüm bu araçların trafik sigortası yapmaları zorunludur. Bazı araç sahipleri, araç trafik sigortası ile araç kasko sigortasını birbiri ile karıştırmaktadırlar. Ancak bu ikisi farklıdır ve en büyük farkları araç trafik sigortasının zorunlu olarak yaptırılması kasko sigortasının ise araç sahibinin inisiyatifine bırakılmasıdır.

Trafik Sigortası Ne İşe Yarar?

Yapılması zorunlu olan araç trafik sigortası, aracın bir kazaya karışması durumunda karşı tarafa verilebilecek maddi zararları güvence altına alır. Herhangi bir kaza veya hasar durumunda her iki tarafın da kusurları hesaplanarak zarar karşılanır. Kasko sigortası ise daha kapsamlı bir sigortadır. Zorunlu olmamakla birlikte yaptırılmasında birçok fayda bulunan bu sigorta türü; kaza, yangın, çalınma gibi trafikte seyir halinde olan ve olmayan tüm durumlarda araç sahibine gerekli maddi ödemeyi yapan sigorta türüdür.Size özel Kasko ihtiyaçlarınız ve geniş teminat seçenekleri için bize ulaşın, ihtiyacınız olan Kasko paketini birlikte belirleyelim. 

Trafik sigortası, devletin yasal olarak zorunlu koştuğu bir sigortadır ve herhangi bir yaralanma ve ölüm ile sonuçlanan trafik kazalarında kazazedeleri teminat altına alır. Buna karşın kasko sigortası ise Szn Sigorta Şirketinin belirlediği tüm hasar durumlarını teminat altına almaktadır. 

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Sigorta konusu özellikle yeni araç sahibi olmuş kişilerin kafasını karıştırır. Zorunlu trafik sigortası ile kasko sigortası arasındaki farkları açıkladıktan sonra “araç trafik sigortası” olarak adlandırılan sigortanın “zorunlu trafik sigortası” olduğunu belirtelim.  Bu sigorta herhangi bir kazaya karışılması durumunda karşı tarafın bedeni ve maddi hasarını teminat altına almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerli olan zorunlu araç sigortası, ülke dışında yapılan kazaları kapsamamaktadır. Sigortasız araçların trafiğe çıkması yasak olup, çıkan araç sahipleri hakkında cezai bazı işlemler uygulanmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Trafik sigortasına ait olan poliçe süresi 1 yıl ile sınırlıdır. Sigorta poliçesinin her yıl yenilenmesi kanunlar tarafından zorunludur. 1 yıl geçerli olan poliçenin, poliçe bitim süresine kadar tekrar yenilenmesi gerekir. Trafik sigorta poliçesi için ortaya çıkan yeni uygulamalardan sonra sigorta şirketleri için prim ve teminatlar konusunda serbestlik söz konusu oldu. Sigorta şirketleri, trafik sigortasının prim ücretlerini belirlerken aracın türü, ticari olup olmadığı, yer aldığı il gibi şartlara bakarak değiştirebilir. 

Günümüzde birçok  unutulan veya sonrasına bırakılan araçlar  trafik sigortası yüzünden bağlanmaktadır. Bununla birlikte yaşanan kazalardan ötürü oluşan mağduriyetler de karşılanmadığı için hem kaza yapan hem de kazaya uğrayan taraf mağduriyet yaşamaktadır. Bu nedenle her araç sahibinin mutlaka araç trafik sigortası yapması gerekmektedir ve yılı dolduğunda mutlaka yenilemek durumundadır. Szn Sigorta olarak zorunlu araç sigortanızda mağduriyet yaşamamanız için çalışıyoruz.

 

Son duyurular için abone ol